selcuk@selcuksomer.com - Tel:0212 230 20 33 - Fax:0212 219 52 79 - Gsm:0532 426 22 49
Ara
Anasayfa
Keşkesiz Doğum


"Keşkesiz Doğum, ailenin mutlaka doğuma hazırlık eğitimi aldığı, tıbbi bir engel olmadığı sürece kendiliğinden başlayan, doğal hormonların optimum koşullarda aktif olarak salgılandığı, mümkün olduğunca müdahale edilmeden yapılan, bebeklerin doğar doğmaz anne kucağı ile buluştuğu ve doğum şekli ne olursa olsun doğuma şahit olan herkesin doğumdan «KEŞKESİZ» çıktığı doğumlardır. Doktor, ebe/doula ve doğum psikoloğundan oluşan bir ekip tarafından gerçekleştirilir.”Bu meslekte 25. yılım. Dile kolay geliyor gerçekten. Bu zaman süresinde teknoloji de bilim de ne kadar çok şey değişmiş, gelişmiş. O zamanki tıbbi kitaplarda yazanların birçoğunun geçerliliği kalmadı. Ama en çok ben ve konulara bakış açım değişmiş ve de gelişmiş! Ama işin ilginç yanı özellikle doğum konusunda 25 sene öncesindeki kitaplardaki bazı bilgilere dikkat eder olmuş ve insanı, anneyi, gebeyi bebeği ön plana almaya başlamışım. Psikolojiyi çooook daha fazla önemsemeye başlamışım. En başta gebelere hasta dememeyi öğrenmişim. Kullandığım dil değişti artık.

Klasik ve toplumun o günkü geleneksel uygulamalarını düşünmeden uyguladığım yıllar yaklaşık 3 yıl önce Dr.Hakan Çoker’in çalışmalarına ilgi göstermem ile son bulmuştur. Onun sayesinde doğal doğum denen kavramla tanıştım. Dolayısı ile doğuma hazırlık eğitimi, doulalık, hamilelik ve doğum psikolojisi, nefes egzersizleri, meditasyon teknikleri vs. ile de. İlk başlarda doğum ebe işidir lafını duyduğumda kolay kabul edemesem de doğum olayının en önemli parçalarından biri olduğuna inanıyorum ebelik servisinin. Doğumun ekip işi olduğuna da…

Yaklaşık 5 sene önce eski sitemi hazırlarken yazdığım ve doğumu anlattığım bölümü tekrar okudum. Özellikle sezaryene götüren tüm sorunları yazmışım. Hepsi doğru kelimesi kelimesine! Fark tüm bu sorunları temizleyebilecek konuma ve imkâna ve ekibe sahip olabilmemiz artık.

Bu konuda uzman bir psikolog, ebe ve doğum öncesi eğitim üçlüsün olduğu doğumlarda 5 sene öncesine göre sezaryen oranım inanılmaz derecede düştü. Ama daha önemlisi annenin doğum şeklinden memnuniyeti çok arttı. Psikolojik açıdan vaginal doğumu imkânsız bulduğum gebelerimin nasıl coşkuyla doğum yapabildiğini gözlemledim. Sezaryenin yapıldığı doğumlar da klasik uygulananlardan bir çok konuda daha farklı olmaya başladı.( Bebeğin doktor muayenesinden önce anne ile kavuşması, orada kalması, kordon klampasyon zamanı, epidural vs).Her doğumun eşsiz ve farklı olduğunu biliyorum. Bunu belgelemek de bir o kadar zevkli.

Makaleler
Keşkesiz Doğum İstatistikleri
Detay İçin Tıklayın
HypnoBirthing nedir?
Detay İçin Tıklayın
Keşkesiz Doğum Tanıtım Semineri
Detay İçin Tıklayın
KEŞKESİZ DOĞUM MERKEZİ
Detay İçin Tıklayın
Her doğumda epizyo gerekli midir?
Detay İçin Tıklayın
Her doğumda aç kalmak gerekli midir?
Detay İçin Tıklayın
Kısaca Keşkesiz Doğum Nedir?
Detay İçin Tıklayın
Keşkesiz Doğum Ne Değildir?
Detay İçin Tıklayın
Keşkesiz Doğum Nedir?
Detay İçin Tıklayın
Selcuk Somer'in Keşkesiz Doğumu
Detay İçin Tıklayın
Gebelik Döneminde Aylara Göre Önerilerimiz
Detay İçin Tıklayın
Planlı Sezaryenin Geleceği
Detay İçin Tıklayın
Lamaze Felsefesi
Detay İçin Tıklayın
Doğumda Riskler
Detay İçin Tıklayın
Sezaryen Sonrası Vaginal Doğum 2 / SSVD2
Detay İçin Tıklayın
Doğumda kordonu ne zaman keselim?
Detay İçin Tıklayın